Tübitak – Bideb – 2229 “Yabancı Dil Olarak Türkçeni Öğretimi Yaz Okulu” Düzenlendi.

Koordinatörlüğünü Doç. Dr. Bülent ÖZKAN‘ın yaptığı lisansüstü öğrenciler için Tübitak – Bideb tarafından desteklenen ‘Yabancı Dil Olarak Türkçenin Öğretimi’ Yaz Okulu etkinliği düzelendi.

Farklı üniversitelerden 32 yüksek lisans ve doktora öğrencisinin katılımcı, yine farklı üniversitelerden 18 öğretim elemanının eğitmen/danışman olarak yer aldığı etkinlik, 12-19 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi.

60 saat teorik, 15 saat uygulama olmak üzere toplam 75 saatlik içeriği sahip etkinlik kapsamında; Yabancı Dil Olarak Türkçenin Öğretimi yöntem ve teknikler, sınıf içi etkinlikler, dinleme becerisi, yazma becerisi, konuşma becerisi, sözcük öğretimi, kalıp ifadelerin öğretimi, derlem dilbilim çalışmaları, kaynaklar ve materyal geliştirme, dilbilgisi öğretimi, öğretmen yeterlilikleri, okuma becerisi, okuma ve yazma becerilerinin geliştirilmesi, görsel okuryazarlık, sınav hazırlama ve uygulama konularında eğitimler verildi. Alan uygulamaları ve öğrenci sunumlarının ardından yaz okulu sınav yapılarak etkinlik tamamlandı.

Etkinliğin 12 Ekim Pazartesi günü yapılan açılışında konuşan etkinlik koordinatörü Doç. Dr. Bülent ÖZKAN, son yıllarda Türkçe öğrenmeye yoğun bir talep olduğunu söyleyerek, Türkiye’deki yerleşik üniversitelerde yabancılara Türkçe öğretimi konusunda lisans düzeyinde bir eğitim programının ve bu alanda yetişmiş elemanının eksikliğine dikkat çekti. Doç. Dr. Bülent ÖZKAN düzenledikleri etkinliğin bu amaca yönelik hazırlandığının altını çizdi.

Yabancı Dil Olarak Türkçenin Öğretimi Yaz Okulu etkinliğinin ilk eğitimi Doç. Dr. ÖZKAN tarafından “Türkçenin Dünya Dilleri Arasındaki Yeri” başlığıyla verildi.

Ayrıntılar için tıklayınız   http://yto.mersin.edu.tr/

Bülent Özkan

Prof. Dr. Bülent ÖZKAN Eğitim Fakültesi/ Türkçe Eğitimi A.B.D

0 Yorum

Yorum Yok!

Henüz yorum yok, bu yazıya ilk yorumu sen yapabilirsin.

Yorum yap

Only registered users can comment.